1. Ana Sayfa
  2. Tüm Kategoriler

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanından vicdanları sorgulatan yardım açıklaması

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanından vicdanları sorgulatan yardım açıklaması
0

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, devletten herhangi bir destek almadıklarını belirterek bağışlar ve gönüllü gruplarıyla çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

Türk Kızılay Bursa Şubesi’nin yeni başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle ihtiyaç sahiplerine yönelik yapılacak yardımları paylaşmak için Bursa basınıyla bir araya geldi. Bursa’da ihtiyaç sahiplerini tespit ederek gereken yardımı sağlamak adına çeşitli faaliyetlerde bulunan Türk Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Tutanç  ifadelerinde şu sözlere yer verdi;

Evlerine tespite gittiğimizde onlardan izin alarak evlerini geziyor, evdeki eksik eşyalara bakıyoruz. Bilgileri aldıktan sonra şubede, Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na uyarak kişilerin üzerine kayıtlı mal varlığına, maaş bilgilerine, herhangi bir geliri olup olmadığına bakıyoruz ve ihtiyaç seviyesini tespit ediyoruz. İhtiyaç seviyesini belirledikten sonra yardımlarımıza başlıyoruz. Duruma göre hemen nakit yardım, gıda yardımı, giyecek yardımı yapıyoruz.  Bu dağıtımlarımızı da Fomara’daki Kızılay birimimizden salı ve perşembe günleri yapıyoruz. İhtiyaç sahibi olarak tespit ettiğimiz vatandaşlarımıza salı ve perşembe günleri bir saat verip yardımlarımızı teslim ediyoruz. İki ayda bir yardım ettiğimiz ihtiyaç sahiplerinin toplam hane sayısı 3-4 bin civarında. Kişi sayısı olarak da 15-16 bin civarında vatandaşımıza Kızılay Bursa Şubesi olarak sürekli yardım ediyoruz.

Yardım almanın kriterleri nelerdir? İhtiyaç sahibi kimlerdir? Nasıl tespit ediliyor?

  • Kişi başı gelirin 800 Lira Evde yatalak hastası var mı?
  • Evinde bakmakla yükümlü olduğu yatalak hastası var mı?
  • Hane içerisinde engelli(dezavantajlı) birey var mı?
  • Bunları tespit ettikten sonra evin genel durumunu kontrol ediyoruz.
  • Evde çalışacak durumda sağlıklı iş gücüne katılabilecek bireyler var mı?
  • Bulundukları adres kendilerine mi ait yoksa kiradalar mı?
  • Evlerindeki temel eşyalar hepsi var mı tamam mı?

Buradan şu anlaşılmasın sadece kiracılara destek veriyoruz. Mal sahipleri de yararlanabilmekte Aksine fakirlik değil ihtiyaç sahibi herkese açığız.Bu aşamalar geçildikten sonra ziyarete giden ekibimizin kanaat notu oldukça etkili oluyor.
Bu tespit edilen evlere gidip yerinde kontrol ediyoruz. En son ailenin de izniyle buzdolaplarını kontrol ediyoruz. Bu kişilerinde istihdama katılımını teşvikini sağlıyoruz. Üzerlerine değerli mal kontrolünü gerçekleştiriyoruz. Evlerindeki temel eşya olarak buzdolabı, fırın, ocak gibi temel tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak yaşamsal ihtiyaçlarını gideren aletlerin de tespitini yapıyoruz.

Yardımlar ne kadar sürüyor?Kızılay sadece gıda yardımı mı yapıyor?

Eğer yardım ettiğimiz ailenin durumu iyiye gidiyorsa yardım miktarlarını azaltıyoruz. Eğer bu sıkıntılı süreç bitiyorsa desteklerimizi sona erdiriyoruz. Tersi bir durum söz konusu olduğunda yardımlarımızı artırıyoruz.
2 aylık süreçte 800 gram olan konservelerimizden dağıtıyoruz. Hanedeki kişi sayısını baz alarak. Nakit desteğimiz, gıda yardım desteğimiz, giyecek ihtiyacını karşılama ve kırtasiye masraflarını da karşılıyoruz. Bu konservelerimizin miadı 18 aya kadar saklanabiliyor. Belirli periyotlarda daha önce bahsettiğim gibi genel kontrollerimizi sağlıyoruz durumunda bir iyileşme kontrolünü sağlamak adına.

2021 yılında Bursa’da 811 vekalet verildi.

2021 yılında 3 bin kilo et 811 vekalet verildi. 2022 yılında hedef sayımız 1000 olacak açıklamasında bulundu.

Kızılay’dan Beyaz Yakalılara destek var mı?

Tutanç ”Özellikle geçtiğimiz pandemi boyunca beyaz yakalı olarak adlandırdığımız kesimdende ciddi bir işsizlik problemi oluştuğunu belirtti. Ev kredisi alıp, araç kredisi alan birçok kişinin pandemi sürecinde işlerinin bozulduğunu veya işsiz kaldığını belirtti. Türk Kızılay Bursa olarak anlayışımız sadece fakirler değil ihtiyaç sahibi herkese yardım etme sorumluluğumuz var dedi.”

Kızılay’dan yardım almak için bireysel başvuru şart mı?

Bir yakınınız adına da başvuruda bulunabilirsiniz. Bursa’da 7 şube 4 temsilciliğimizde vekalet kabulü bulunmakta. Ülke çapında 260 şubemiz bulunmakta. Bursa, Gemlik, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım Şubelerimizin yanı sıra İznik, Karacabey, Mudanya ve Orhangazi’de temsilciliklerimiz bulunmakta.

Yazar Hakkında

Görüşlerini Yaz