1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Karaciğerdeki sinsi tehlikeye dikkat

Karaciğerdeki sinsi tehlikeye dikkat
0

Hızlı kilo vermek karaciğerde yağlanma nedeni!

Yediklerimizi bedenimizin kullanabileceği besin hususlarına çeviriyor… Protein, kan pıhtılaştıran faktörler, enzimler, hormonlar ve proteinlerin üretiminde rol oynuyor… Ve daha pek çok vazife üstleniyor. Yaşamsal değere sahip olan karaciğerde bir ölçü yağ olması olağan bir durum ve sıhhati tehdit etmiyor. Fakat karaciğerdeki yağ oranı yüzde 5’in üzerine çıkarsa, ‘karaciğer yağlanması’ olarak tanımlanıyor.

Dünyada en sık görülen kronik karaciğer hastalığı olan karaciğer yağlanmasının en değerli nedeni, günümüzün değerli bir toplumsal sorunu olan, obezite. Hasebiyle obezitenin artışına paralel olarak karaciğer yağlanması da giderek yaygınlaşıyor. O denli ki ülkemizde her 4 bireyden birinde, alkolden kaynaklanmayan karaciğer yağlanması tespit ediliyor. Bu nedenle ortalama 84 milyon nüfusu olan ülkemizde yaklaşık 20 milyon kişinin karaciğerinde yağlanma sorunu olduğu kestirim ediliyor. Acıbadem International Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Köroğlu, siroza dönüşünceye dek belirti vermemesi nedeniyle karaciğerin ‘sinsi hastalığı’ olarak belirtilen karaciğerde yağlanmanın erken periyotta tedavi edilmesinin yaşamsal kıymet taşıdığını belirterek, “Bu nedenle olağandan fazla kilosu, diyabet hastalığı, kolesterol yüksekliği yahut insülin direnci olan hastaların kan analizleri ve ultrasonografinin yanı sıra muhtaçlık halinde karaciğerdeki yağlanma ile fibrozis evresini gösteren fibroscan tetkiklerini yaptırmaları son derece kıymetli. Çünkü hastalığa erken teşhis konulduğunda uygulanan tedaviler sayesinde siroza, hasebiyle organ yetmezliği ile karaciğer kanserine dönüşmesi önlenebiliyor” diyor.

Kalıcı hasarlar bırakmasın

Fazla alkol tüketimi karaciğer yağlanmasında kıymetli bir risk faktörü olsa da, her yağlanmanın nedeni olmuyor. Münasebetiyle karaciğerde yağlanma; ‘alkole bağlı’ ve ‘alkole bağlı olmayan’ karaciğer yağlanması olarak 2 kümeden oluşuyor. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması da ‘basit yağlanma’ ve NASH (non alkolik steatohepatit) olmak üzere yeniden 2 kümeye ayrılıyor. NASH fazla kilolu, diyabet yahut insülin direnci olan şahıslarda görülen karaciğerde yağ birikmesi durumu olarak tanımlanıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Köroğlu, kolay yağlanmanın genelde kıymetli bir sıhhat sıkıntısına yol açmadığını belirterek, “NASH ise yağlı karaciğer hastalığının önemli çeşididir. Bu hastalarda karaciğer hücrelerinde yağlanmanın yanında iltihap hücrelerinde artış oluyor. Vakitle fibrozis dediğimiz nedbe dokusunda da artış görülüyor. Bu doku arttıkça olağan işlev gören karaciğer hücresi azalıyor. Bunların sonucunda siroza dönüşebiliyor. Kalıcı bir hastalık olan siroz da ilerleyerek organ yetmezliğine yahut karaciğer kanserine neden olabiliyor” diyor.

Genelde belirti vermese de…

Karaciğerde yağlanma genelde belirti vermemekle birlikte; nadiren halsizlik, karnın sağ üst kısmında hafif bir ağrı yahut dolgunluk hissine yol açabiliyor. Bu nedenle hastalık sıklıkla öteki bir sıhhat sorunu nedeniyle başvurulan laboratuvar tetkikleri, ultrason, tomografi yahut manyetik rezonans (MR) metotlarıyla tesadüfen tespit ediliyor.

Sağlıklı beslenin, nizamlı yürüyüş yapın

Karaciğer yağlanmasına erken periyotta teşhis konulduğunda hayat alışkanlığında yapılan düzenlemeler ve ilaç tedavisiyle hastalığın ‘siroza’ dönüşümü önlenebiliyor. En tesirli tedavi metotları ise kilo kaybı ve fizikî aktivite oluyor. Gastroentereloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Köroğlu,“Dolayısıyla sağlıklı beslenmek ve sistemli antrenman yapmak karaciğer yağlanmasında büyük değer taşıyor. Bunun için Akdeniz tipi beslenmeyi ve mümkünse her gün 45’er dakika yürüyüş yapmayı alışkanlık edinin” diyerek, şöyle devam ediyor: “Ayrıca kilo alımını önlemek için alkol tüketmemeli, hazır meyve suları ile gazlı içeceklerden kaçınmalısınız. Fazla kilolar verildiğinde NASH ile bağlı olan tip 2 diyabet, insülin direnci, hiperlipidemi, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları ve obezitenin denetimi de kolaylaşıyor. Lakin kilo kaybınız kademeli olmalı, örneğin haftada en fazla 1,5 kilo vermelisiniz. Çünkü süratli kilo vermek de karaciğerde yağlanmayı artırabiliyor”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yazar Hakkında

Görüşlerini Yaz