1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kemer Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi

Kemer Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi
0

Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, meclis üyeleri Hasan Ali Acar, Cumali Afşin, Emrah Ayhan ve Hakan Tuncer katılmadı.

Meclis toplantısı öncesi, Kuzdere Mahallesinde yapılması planlanan ticari alan, Çamyuva Mahallesi’ndeki kapalı pazar yeri ve Hayıtlıgöl mevkisindeki alt ve üst yapı çalışmaları ile Tekirova Mahallesi Cumayeri mevkisindeki dere ıslah çalışmalarıyla ilgili sunum yapıldı.

Belediye Lideri Topaloğlu, toplantı öncesinde Kemer’deki imar planlarıyla ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

Beldibi Mahallesi 1. bölgede imar planlarının en son Antalya Büyükşehir Belediye encümeninden geçerek askıya çıkacağını belirten Lider Topaloğlu, “Göynük Mahallesi’ndeki mezarlığı imar planının dışına çıkararak devam ediyoruz. Kuzdere Mahallesi’nde tapularımızı Cuma günü veriyoruz. Tapuların dağıtılacağı gün halk toplantımız da olacak. Bu toplantıya ASAT yetkilileri de katılacak. Tekirova mahallemizin 1. etap tapuları kayıtlara işlenecek. Tekirova mahallemizin de yıllardır çözülemeyen imar sorunu çözülmüş oldu.

Çıralı’da mahkeme kararı mucibince düzeltme yaptık fakat Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüğünde bekliyor.” dedi.

Eğitime yaptıkları katkılardan da bahseden Lider Topaloğlu, geçen sene 572 öğrenciye ayda 500 lira burs verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sene burs vereceğimiz öğrenci sayısı 820 oldu. Bu sayı 850’yi bulacak üzere görünüyor. Bu sene ayda 700 lira burs vereceğiz. Kemerimizin birinci turizmcilerinden olan Orduvar Akman ve eşi Ülker Akman’ın yaptırdığı anaokulunun açılışını yapacağız.” sözlerini kullandı.

Topaloğlu, Kemer’de kimi bireylerin yaptığı dedikodu siyasetine hiçbir vakit meydan vermediklerini ve vermemeye de devam edeceklerini söz ederek, şunları kaydetti:

“Bugünlerde Göynük mahallesindeki boşaltılan okulun yerine “hoca çöküyor” diye konuşuyorlar. Onlar istediğini konuşsun. Biz rahatız. Göynük mahallesindeki yer daha evvel köy hukuksal kişiliğine kayıtlıyken 2014’deki Büyükşehir Yasası’ndan ötürü hazineye devredilmiştir ve tapusu hazinenin üstündedir. Bunları vatandaş bilsin diye söylüyorum. Göynük mahallesindeki düğün salonu da okul yeri de ulusal eğitime gitmiştir. Gerçekler bunlar. Kemer Belediyesinin yahut “hoca”nın bir yere çökmesi üzere bir şey olmaz.”

Kemer Belediyesi olarak vatandaşın malının sağa sola gitmesini önlemek için çaba ettiklerine vurgu yapan Lider Topaloğlu, “Kındılda 13 bin 968 metrekare hazineden alınmış. Alan kim? Niyazi Gökhan ve İsmail Selami Minta. Tapuya tescili olmuş lakin Kültür ve Turizm Bakanı bu tapuların iptali ve yeni müracaat ettikleri yerin de durdurulmasıyla ilgili çabuk bir yazı yazıyor. Niyazi Gökhan ve İsmail Selami Minta’ya 13 bin 968 metrekare yer hazineden geçmiş ve bundan bakanlığın haberi yok. Devletin haberi olması gerekir ki müsaade vermesi gerekiyor. Onun gerisinden 4 bin 20 metrekare ve 5 bin 732 metrekare daha müracaat etmişler. Yani Kındıl diye diye demek ki bir beklentileri varmış. Biz vatandaşın yerini korumak için gayret ediyoruz lakin atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Vatandaş 40 metrekare yer için hazineden yer alamıyor. Bunları Kemer halkının bilgisine sunuyorum.” diye konuştu.

Toplantıda, 2023 yılı gelir tarifesi ile 2023 mali yılı bütçesinin görüşülmesi mevzuları oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Müdürlükler ortası bütçe transferi konusunun oy birliği ile kabul edildiği toplantıda, Çamyuva Mahallesi Ağva Deresi kenarında bulunan rekreasyon alanına isim verilmesi konusu oy çokluğu ile kabul edildi ve kelam konusu alana Haşim Can isminin verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda, Kemer Çamyuva kıyı şeridinde bulunan 7 adet büfenin kira mühletinin tekrar belirlenmesi konusu oy çokluğu ile kabul edildi.

Hurda Tespit Komitesi tarafından düzenlenen taşıt muayene ve denetim raporları doğrultusunda ekonomik ömrünü tamamlayan ve tamirinin ekonomik olmadığı belirlenen belediye araçları ile ilgili yasal süreçlerin yapılması konusu oy birliği ile kabul edildi.

Kemer Ovacık Mahallesi Kırsal Yerleşik Alan ve Civarı Sonu çalışmalarına temel “Dağınık Yerleşim” tespitinin yapılması ile ilgili hazırlanan İmar Kurulu raporunun görüşülmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığının 04.07.2022 tarih ve 2624567 sayılı yazıları ile talep edilen Çamyuva Mahallesi 227 ada 7, 8 ve 9 parsellerin plan değişikliğine temel kurum görüşünün belirlenmesi ile ilgili hazırlanan imar komitesi raporunun görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı, oy birliği ile 2 Kasım Çarşamba günü saat 14.00 olarak belirlendi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Görüşlerini Yaz