1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Ali Erbaş: Camisi olmayan mahalle kalmamalı

Ali Erbaş: Camisi olmayan mahalle kalmamalı
0

İstanbul’un Ümraniye ilçesi Altınşehir Mahallesi’ndeki Hacı Reşit Kakı Camii, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla açıldı.Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir konuşma yaptı.

“Camisi olmayan mahalle kalmamalı”

Erbaş, “Cami medeniyetimizin en önemli unsurudur. İslam şehirlerinin medeni olmasının yolu camilerden geçiyor. Bir şehrin aydınlanmış bir şehir olabilmesi için orada cami olması lazım. Üç insanın amel defteri kapanmaz birisi cami, okul, kuran kursu yaptıran, ikincisi hayırlı evlat yetiştiren anne, babalar üçüncüsü ise ilminden istifade edilen alimler. Şehirlerimiz camilerle süslenmeli, camisi olmayan mahalle kalmamalı.” dedi.

“İstanbul’un süsü minareleri, kubbeleridir”

“İstanbul’un süsü minareleri, kubbeleridir” diyen Erbaş, şöyle devam etti:“Minareleri, kubbeleri görünmez hale getirin İstanbul’u atın bir kenara, hiçbir şeye yaramaz. Minaresiz, camisiz şehir ruhsuz bir şehirdir. İstanbul’un üzerinden uçakla geçerken eğer cam kenarında oturuyorsak İstanbul’un ruhunu minareleri, kubbeleri görüyoruz. Cenabı hak bizi camilerden mahrum bırakmasın. Camilerin içini de inşa etmeyi nasip eylesin.” 

Yazar Hakkında

Görüşlerini Yaz